Výskumníci tvrdia, že muži potrebujú vedieť viac informácií o liekoch proti vypadávaniu vlasov a na zväčšenú prostatu, pretože môžu spôsobovať erektilnú dysfunkciu ako vedľajší účinok.
Čo by ste stratili radšej?
Vaše vlasy alebo vašu sexuálnu výkonnosť?
Toto sa môže zdať ako jasná voľba, ale niektorí muži môžu robiť takéto rozhodnutie bez toho, aby o tom dokonca vedeli.
Nedávna štúdia z Northwestern University v americkom Illinois poukázala na potrebu získať viac informácií o určitých populárnych liekoch určených mužom, pretože neúmyselne spôsobujú erektilnú dysfunkciu a majú aj iné vedľajšie účinky.
Vedci skúmali inhibítory 5α-reduktázy, triedu liekov primárne používanú na liečbu dvoch stavov u mužov: androgénnualopéciu (vypadávanie vlasov u mužov) a benígnu prostatickú hyperpláziu (BPH), inak známu ako zväčšená prostata.
Žiadny z týchto stavov sa nepovažuje za život ohrozujúci.
Strata vlasov je čisto problémom sociálneho statusu, zatiaľ čo BPH môže viesť k problémom, ako sú časté močenie a problémy s kontrolou močového mechúra.
Finasterid, inak známy pod obchodným názvom Propecia, alebo dutasterid (Avodart), sú dva populárne príklady inhibítorov 5α-reduktázy, ktoré sú bežne predpisované na tieto zdravotné stavy.
Je to vážnejšie, než sme si mysleli
Výskumníci v štúdii na Northwestern University zistili, že sexuálne dysfunkčné účinky finasteridu a dutasteridu sú podstatne horšie, než sa o tom zmieňuje bežná lekárska literatúra.
Súčasné informácie na predpisovanie liekov o finasteride hovoria, že „tu neexistujú žiadne dôkazy o výskyte sexuálnych nežiaducich účinkoch pri dlhšie trvajúcej liečbe“ a že „u mužov, ktorí ukončili liečbu, došlo k vyriešeniu (sexuálne nežiaducich účinkov).“
Výskumní pracovníci s tým nesúhlasia a tvrdia, že hlásenie o nepriaznivých sexuálnych problémoch počas klinických štúdií „nemalo dostatočnú kvalitu“ alebo „bolo systematicky zaujaté“.
„Dokonca ešte predtým, ako boli vykonané akékoľvek klinické štúdie, bola ťažká sexuálna dysfunkcia predvídateľným dôsledkom užívania finasteridu alebo dutasteridu,“ povedal pre magazín Healthline Dr. Steven Belknap, výskumný asistent, profesor dermatológie a medicíny na Northwestern University a hlavný autor štúdie. „Ak v priebehu klinického vývoja týchto liekov došlo k zisteniam o pretrvávajúcej sexuálnej dysfunkcii u testovaných ľudí, zdá sa, že táto informácia chýba v lekárskej literatúre, informáciách na predpisovanie liekov alebo iných verejne dostupných zdrojoch.“
Dokonca predtým, než sa vykonali akékoľvek klinické štúdie, bola ťažká sexuálna dysfunkcia predvídateľným dôsledkom.
Dr. StevenBelknap, Northwestern University
Belknap a jeho kolegovia dospeli k záveru, že inhibítory 5α-reduktázy počas užívania lieku nie sú spojené len s erektilnou dysfunkciou, ale tieto príznaky pretrvávajú aj po ukončení jeho užívania – tento stav sa označuje ako perzistentná erektilná dysfunkcia (PED).
V skupine s takmer 12 000 mužmi sa PED vyvinula u 167 (1,4%) z nich. Stredná doba trvania príznaku trvala 1 348 dní – teda takmer štyri roky – po ukončení užívania lieku.
Výskumníci tiež dospeli k záveru, že použitie inhibítora 5α-reduktázy bolo presnejším ukazovateľom PED u mužov, než tomu bolo u mnohých ďalších známych ukazovateľov tohto stavu, medzi ktoré patrí fajčenie, užívanie alkoholu, vysoký krvný tlak alebo cukrovka.
Spoločnosť Merck, výrobca lieku Propecia, vydala pre Heathline nasledujúce vyhlásenie:
„Pre Merck nie je nič dôležitejšie ako je bezpečnosť našich liekov a ľudí, ktorí ich užívajú. Spoločnosť Merck stojí za preukázaným profilom bezpečnosti a účinnosti prípravku PROPECIA (finasterid), ktorý bol predpísaný miliónom mužov od schválenia FDA v USA v roku 1997. Merck vykonal na tomto lieku dobre navrhnuté klinické skúšky a stojí si za výsledkami, ktoré boli nahlásené FDA i regulačným agentúram po celom svete.“
Zástupca spoločnosti GlaxoSmithKline, výrobca Avodartu, neodpovedal na žiadosť Healthline o rozhovor
Zdroj: https://www.erekciablog.sk/
Je to bežný vedľajší účinok
Erektilná dysfunkcia nie je nezvyčajným vedľajším účinkom u mnohých v súčasnosti bežne predpisovaných liekov.
Všetky lieky od antidepresív, cez lieky na krvný tlak a dokonca aj nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ako je aspirín, môžu spôsobiť určitú sexuálnu dysfunkciu.
Zatiaľ však nikto nepožaduje, aby sa z trhu odstránili inhibítory 5α-reduktázy, pretože sú účinné na svoj určený účel.
Výskumníci však hovoria, že je dôležité, aby tí, ktorí majú o užívanie takýchto liekov záujem, dostali o nich aj komplexný obraz.
Čo sa týka lieku ako je finasterid, ktorý je na trhu viac ako dve desaťročia, odhaduje sa, že je predpisovaný asi 2,6 miliónom mužov ročne, a preto vedci tvrdia, že by mali byť k dispozícii jasné a presné informácie o jeho vzťahu k sexuálnej dysfunkcii.
V roku 2011 prišiel časopis Men’sHealth k podobným záverom pri analýze finasteridu a takzvaného „post-finasteridového syndrómu“ (PFS). Citovali Dr. Michaela Irwiga, endokrinológa na Univerzite Georgea Washingtona, ktorý povedal: „To, čo chceme je, aby pacienti a lekári pochopili potenciálne riziko pretrvávajúcich problémov, ktoré sa v skutočnosti nemusia už dať zvrátiť, ani keď tento liek vysadíte.“
Odkedy bol tento článok zverejnený, tak Food and DrugA dministration (FDA) aktualizovala označovanie finasteridu v roku 2012 s cieľom rozšíriť sexuálne nepriaznivé účinky lieku, vrátane erektilnej dysfunkcie