Ovplyvňuje menopauza libido?

By | 1 marca, 2022

Keď prechádzate menopauzou, môžete si všimnúť, že sa vaše libido alebo sexuálny apetít mení. Niektoré ženy môžu zaznamenať zvýšenie libida, zatiaľ čo iné zaznamenajú pokles. Nie všetky ženy sa stretávajú s poklesom libida, hoci sa to deje veľmi často. Vo väčšine prípadov je nižšie libido počas menopauzy spôsobené poklesom hormónov.

Tieto znížené hladiny hormónov môžu k tomu, že vagína nevlhne a je tesná, čo môže počas sexu spôsobovať bolesť. Príznaky menopauzy môžu spôsobiť nižší záujem o sex. Medzi tieto príznaky patrí:

  • depresia
  • výkyvy nálad
  • priberanie
  • návaly horúčavy

Ak sa vaše libido stráca, môžete sa pokúsiť zvýšiť svoj sexuálny apetít pomocou zmien životného štýlu alebo sexuálnych pomôcok, ako sú lubrikanty. Ak domáce pomôcky nepomôžu, správnu liečbu vám pomôže nájsť lekár.

Menopauza a libido

Menopauza môže negatívne ovplyvniť libido niekoľkými spôsobmi. Počas menopauzy sa hladiny testosterónu a estrogénu znižujú, takže sa ťažšie vzrušíte.

Pokles estrogénu môže tiež viesť k suchej vagíne. Nižšie hladiny estrogénu vedú k poklesu prívodu krvi do vagíny, čo môže negatívne ovplyvniť vlhčenie vagíny. Môže tiež viesť k ztenčeniu vaginálnej steny, čo je známe ako vaginálna atrofia. Vaginálna suchosť a atrofia často vedú k nepríjemnostiam počas sexu.

I ďalšie fyzické zmeny počas menopauzy môžu ovplyvniť vaše libido. Napríklad, veľa žien počas menopauzy priberá váhu a nespokojnosť s vaším novým telom môže znížiť vašu túžbu po sexe. Horúčky a nočné potenie sú tiež bežnými príznakmi. Tieto príznaky také stavy, že sa cítite príliš unavená na sex. Ďalšie príznaky sa týkajú nálady, ako je depresia a podráždenosť, a tie vás tiež odvracajú od sexu.

Navštívte lekára

Ak prechádzate menopauzou a zaznamenáte zmeny vo vašom libide, lekár môže pomôcť určiť základnú príčinu týchto zmien. Ten môže navrhnúť liečbu, ako je:

  • domáca liečba
  • voľne dostupné lieky
  • lieky na predpis

V závislosti od toho, prečo sa vaša chuť na sex znížila, vás lekár môže obrátiť na iného odborníka. Napríklad môže odporučiť sexuálneho terapeuta, ak neexistuje žiadna fyzická príčina vášho zníženého libida, alebo manželskú poradňu, ak si vy i váš partner potrebujete zlepšiť vzťah.

Ako sa s lekárom porozprávať

Rozprávanie sa o sexuálnych záležitostiach s lekárom môže byť nepríjemné, ale nezabudnite, že je jeho úlohou postarať sa o všetky aspekty vášho zdravia a blahobytu bez zbytočných predsudkov. Ak je vám to aj tak nepríjemné, tu je pár tipov, ktoré vám môžu pomôcť:

Prineste si poznámky. Hovorte do detailu, čo konkrétne vás trápi. Vášmu lekárovi pomôže, ak máte pripravené poznámky o vašich príznakoch, vrátane toho, kedy sa zvyšujú alebo zhoršujú a ako sa cítite, keď sa objavia.

Zapíšte si otázky, ktoré sa na stretnutí s lekárom chcete spýtať. Akonáhle ste v ordinácii, môže byť ťažké spomenúť si na všetko, čo chcete vedieť. Ak si otázky napíšete, vopred zabezpečíte že, získate všetky informácie, ktoré ste potrebovali získať a uľahčuje to konverzáciu.

Buďte si vedomé toho, čo sa vás lekár môže spýtať. Hoci každá situácia je iná, ak viete vopred, čo sa lekár asi bude pýtať, vám pomôže zbaviť sa nervozity. Bude sa pravdepodobne pýtať, ako dlho sa vaše príznaky objavujú, akú bolesť alebo ťažkosti spôsobujú, aké liečby ste vyskúšali a ako sa váš záujem o sex zmenil.

Povedzte o tom zdravotnej sestre. Obvykle u lekára uvidíte zdravotnú sestru. Ak poviete zdravotnej sestre, že chcete hovoriť s lekárom o svojich sexuálnych problémoch, zdravotná sestra to dá lekárovi vedieť. Potom s týmto príde on sám za vami, čo je ľahšie, ako keď to vytiahnete na neho vy samé.

Liečba

Existuje mnoho spôsobov, ako liečiť pokles libida v dôsledku menopauzy.

Hormonálna terapia

Jedným zo spôsobov je liečba základných hormonálnych zmien hormonálnou terapiou. Estrogénové pilulky môžu pomôcť vyriešiť suchú vagínu a vaginálnu atrofie tým, že nahradia hormóny, ktoré vaše telo už nevytvára. Existujú potenciálne vážne riziká estrogénnej terapie vrátane krvných zrazenín, infarktu a rakoviny prsníka. Ak máte iba vaginálne príznaky, estrogénový krém alebo vaginálny krúžok môže byť pre vás vhodnejšou voľbou.

Existujú aj niektoré dôkazy o tom, že mierne dávky testosterónu pomáhajú ženám zvýšiť svoje libido, keď prechádzajú menopauzou. Testosterónová terapia má tiež potenciálne negatívne vedľajšie účinky, vrátane rizika vyššej hladiny cholesterolu a zvýšeného rastu vlasov a tvorby akné.

Zdroj: https://www.erekciablog.sk/

Lubrikant

Lubrikant ako je K-Y Jelly alebo Astroglide môže navhlhčiť vagínu a urobiť sex pohodlnejším. To tiež môže pomôcť zvýšiť vaše libido, pretože bolesť alebo nepríjemnosti počas pohlavného styku ovplyvňuje vaše libido.

Cvičenie

Cvičenie nielen pomáha bojovať proti prírastku hmotnosti, ale môže tiež zlepšiť náladu. Je to preto, že cvičenie uvoľňuje endorfíny, ktoré môžu znížiť stres a spustiť pozitívne emócie.

Ak ste ešte len začali cvičiť alebo ste už nejaký čas necvičili, začnite zľahka a pomaly pridávajte, aby ste cvičili aspoň 30 minút denne. Na začiatku budete cvičiť možno len 10 minút denne, až kým si nevybudujete svoju vytrvalosť.

Možno budete tiež chcieť vyskúšať činnosť, o ktorú ste vždy zaujímali, ale nikdy ste ju neskúsili. Zámerom je robiť niečo, čo vás baví, takže cvičenie by malo byť zábavou, nie prácou.

Komunikujte s partnerom

Strata libida počas menopauzy je často dôsledkom fyzických príznakov, ale ak sa budete s vaším partnerom cítiť viac prepojené, môže vám to pomôcť získať chuť na sex. Udržujte komunikačné linky otvorené a buďte úprimné o svojom vzťahu a o tom, čím prechádzate fyzicky i psychicky.

Zamerajte sa na intimitu

Sex nie je jediný spôsob, ako sa zblížiť s partnerom. Bozkávanie, maznanie a iné nesexuálne intímnosti môžu skutočne pomôcť posilniť váš pohlavný styk tým, že vytvoríte väzbu medzi vami a vaším partnerom.

Kegelove cviky

Kegelove cviky môžu spevniť vaše bedrové svaly a zintenzívniť pocity počas sexu. Ak chcete vykonať toto cvičenie, budete najprv potrebovať rozpoznať to správne svalstvo. Najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je stiahnuť svaly k sebe, ako by ste chceli zadržať moč. Svaly, ktoré aktivujete, sú svaly bedrového dna.

Ako ich robiť:

Stiahnite svaly bedrového dna a vydržte zo stiahnutím vždy 5 sekúnd. Potom ich zase na 5 sekúnd uvoľnite.

Tento úkon opakujte 10 krát, 3 krát denne.

Terapia

Či už podstupujete terapiu sama alebo so svojím partnerom, môže vám pomôcť zvládnuť niektoré náladové príznaky menopauzy a porozumieť tomu, ako zvládnuť znížené libido.

Prehľad

Strata libida počas menopauzy je vo všeobecnosti spôsobená zníženými hladinami hormónov. Počas menopauzy i po nej dochádza k poklesu produkcie hormónov na veľmi nízku úroveň. To znamená, že niektoré príznaky, ako napríklad suchosť vo vagíne, sa pravdepodobne bez liečby nezlepšia. Ďalšie príznaky, ktoré vedú k strate libida, ako je potenie v noci, sa nakoniec u väčšiny žien vytratia. Existujú postupy, ktoré môžu pomôcť u väčšiny príčin zníženej chuti na sex počas menopauzy.